3d Anadolu Logo Ana Sayfa İletişim Rss
   
Tam Ekranda Aç
Arkadaşına Gönder
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
KULLANILAN TEKNOLOJİLER KATEGORİ SEÇ PANORAMİK ARAMA
Videolu Açıklamalı Sesli Resimli Menülü Krokili İnteraktif İnfolu Google Map'li Flash'lı
Bu panoramik görüntüyü sitenize eklemek için yandaki kodu kullanabilirsiniz
 
Yorum Ikon Kemah Kalesi

( 4/5 Toplam: 8 )
Kemah kalesi 3000 yıllık tarihi ile tanınmaktadır. Oysa dünyanın var oluşundan bu yana tabi yapısı ile insanlar tarafından bir korunma merkezi yani kale olarak kullanılan Kemah Kalesi en az tarihin kendisi kadar eskidir.

Kemah Kalesi coğrafi ve jeolojik özellikleri ile de her zaman dikkate değer bir alan olmuştur. Kalenin oluşumunda, Kemah topraklarını meydana getiren bütün yer hareketlerinin ve coğrafik oluşumların etkisi olmuştur. Şöyle ki; yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan “Munzur Dağları bölgenin temel formasyonu durumundaki Mesozoyik yaşlı metamorfik kireçtaşından meydana gelir. Tarih boyunca Kemah’a büyük önem kazandırmış olan kalenin oluşumunda da çevrenin jeolojik yapısını meydana getiren kireçtaşının rolü büyüktür.”

 Kale, ilçenin en güzel ve görkemli yamaçlarında bulunan  önemli bir tarihi eser olmanın yanında, Kemah’a kazandırdığı  görsel güzellik bakımından da son derece kıymete değerdir. “Tamamen doğal olan ve sonradan yapılmış bir giriş yolu ile ulaşılabilen Kemah Kalesi, anlaşılacağı üzere özellikle kara savaşlarının ön planda olduğu tarihi devrelerde mükemmel bir savunma ve sığınak alanıdır. Bu giriş yolunun dışında kaleye yerden ulaşma imkânı bulunmamaktadır.Bilinen geçmişine dönüp baktığımızda Kemah yerleşim yerleri içerisinde parmakla gösterilen bir yere sahiptir. Yeri gelmiş il olmuş ilçeleri ve köyleri kontrolü altında tutmuş, yeri gelmiş birçok imparatorluğun en sağlam sınır noktası olmuş ve yeri gelmiş bu imparatorlukların krallarına ev sahipliği yapmış, ömürlerinin sonunda ise sadakatini koruyarak mezarlarına mekân olmuş, bağrında saklamıştır. Bunların tamamını içinde barındırdığı Kemah Kalesi sayesinde gerçekleştirmiştir.

ETİKETLER : Kemah Kalesi, SUR, erzincan, tulum peyniri, şelale, üzümlü, Girlevik Şelalesi, kemah, sanaltur, bursa, panoramik, 3danadolu, anadolu, memleket, turizm, turist, Recep Yazıcıoğlu, Melikgazi Türbesi, türbe, cami, han, kale
Yorum YORUMLAR
Bu panoramik için ilk yorumu siz yapın.
SENDE YORUMUNU GÖNDER
AdSoyad
E-Posta
Web
Web Güvenlik Kodunu Yenile

 
3d Anadolu Logo Ana Sayfa - Kurumsal - Talep Formu - İstatistik
Son Eklenen 100 - En Çok İzlenen 100 - RSS - İletişim