3d Anadolu Logo Ana Sayfa İletişim Rss
   
Tam Ekranda Aç
Haritada Göster
Arkadaşına Gönder
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
KULLANILAN TEKNOLOJİLER KATEGORİ SEÇ PANORAMİK ARAMA
Videolu Açıklamalı Sesli Resimli Menülü Krokili İnteraktif İnfolu Google Map'li Flash'lı
Bu panoramik görüntüyü sitenize eklemek için yandaki kodu kullanabilirsiniz
 
Yorum Ikon Hatay Ortodoks Kilisesi

( 2,3/5 Toplam: 17 )
Hıristiyanlık aleminde Antakya'nın önemi büyüktür. Yeruşalem ( KUDÜS ) Kilisesinden sonra en eski kilisedir. Zira İncil'de Antakya' nın öneminden bahsedilmiştir.

İki resul BARNABA VE PAULOS 42. miladi yılında Antakya Kilisesini tesis etmişlerdi. 45-53 miladi yılları arasında olan 8 yıl Petros tarafından yönetilmiştir. Daha sonra Petros başkent Roma' ya gidip oradaki kiliseyi tesis etmiş ve orada şehit düşmüştür. (Resullerin İşleri 1125)' e göre Antakya Kilisesine ilk olarak Hıristiyan Kilisesi adı vermekle beraber müridlerine de yinede Hıristiyan adı verildi.

Petrus ilk olarak Patrik yani aşiret reisi adını aldı. 451 miladi yılınd Kalidonya topluluğu işbu isim hakkını Antakya' ya vermekle beraber 1. Patrik Kürsüsünü Petrus' a verdi. Zira 1. ilahiyat Nikya Topluluğu 2. İlahiyat Konstantina Topluluğu ve bütün Maşrek ( Doğu ) rahipleri, Antakya Patrikliğinin otoritesinin ve üstünlüğünü kabul etmişlerdi.


Antakya kürsüsü böylece devam ederken 1098 miladi yılında Antakya Frangiler tarafından hücuma uğramıştı. Büyük belalara sahne olmakla beraber 1268 yılında Zaher Bibars'ın eline yenik düşmüştür. Bu esnalarda Antakya patrikleri İstanbul da ikamet etmekteydi ve mukaddes Antakya Kürsüsü 1342' ye kadar Küçük Asya'da bir yerden bir yere dolanıyordu, böylece beş patrikten sonra Şam' intikal ve ikamet etti.II. Ağnatios Şam'da ilk ikamet eden Antakya Patriği olmuştur. Antakya St. Petrus ve St. Paulos Katedrali Doğu Ortodoks Kiliselerinin en güzelidir. Bizans imarına uygun olarak inşa edilmiştir. Ancak 1872 yılındaki depremde büyük zarar görmüş ve Rus mühendislerin etkisi ve yardımı ile tekrar inşa edildiğinde Rus imar tarzından etkilenmiştir.


Mısır Bilad Al Şam hükümdarlığı zamanında Mohammed Ali oğlu İbrahim Paşa'nın izni ile 1833 yılında Antakya Kilisesi inşa edildiğinde, Junayne bahçe mevkiinde tahtadan yapılmış basit bir bina idi. Antakya Kilisesi daha sonra genel temel yola bakan yüksek bir mevkide beyaz taştan inşa edilmiş ve çok geniş bir saha ile çevreli olmakla beraber, sahanın etrafında bazı basit binalar vardır. Kilisenin ön yüzü 70x70 cm2 li şekilde iki sütun üzerine oturtulmuştur. 1862 yılında ölen Mihail adında genç adam için sol sütun üzerinde 2m yüksekliğinde taş üzerinde 12 satırlık bir Şiir nakış edilmiştir. Zira ebeveyinleri anne ve babası kiliseye çok büyük bir malı ve parayı hibe ettikleri için ölen oğullarının hatırasına işbu şiir yazılmıştır.

Kilisenin üç holu ( Salon ) ve üç kraliyet kapısı vardır. Batıdan kadınlara ait iki kat ve üç kapı vardır. ( Batı- Kuzey- Güney )

Kilisenin heykel bölümünde pahası biçilmez bir antika vardır. Bu antika gümüş üzerinde inci işlemeli altın ile şaheser bir bardak kapağı ve tepsisinden ibarettir.Kilisede bulunan antika ikonalar ise Bizans, Rus ve Suriye menşeilidir.

Ayrıca antika taştan yapılmış Taufe Curunu ( Vaftiz Kuyusu ) vardır. Suyu ise rahiplere ait kilisenin altında bulunan mezarlığa dökülmektedir.

Katedralin kuzeyinde 1911 yılında Patrik IV. Gregorios zamanında yapılmış olan Ruhban Okulu şimdilerde karşılama salonu olarak kullanılmaktadır.
ETİKETLER : ORTODOKS KİLİSESİ, Aziz Piyer Kilisesi, Aziz Paul Kilisesi
Yorum YORUMLAR
Bu panoramik için ilk yorumu siz yapın.
SENDE YORUMUNU GÖNDER
AdSoyad
E-Posta
Web
Web Güvenlik Kodunu Yenile

 
3d Anadolu Logo Ana Sayfa - Kurumsal - Talep Formu - İstatistik
Son Eklenen 100 - En Çok İzlenen 100 - RSS - İletişim