3d Anadolu Logo Ana Sayfa İletişim Rss
   
Tam Ekranda Aç
Haritada Göster
Arkadaşına Gönder
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
KULLANILAN TEKNOLOJİLER KATEGORİ SEÇ PANORAMİK ARAMA
Videolu Açıklamalı Sesli Resimli Menülü Krokili İnteraktif İnfolu Google Map'li Flash'lı
Bu panoramik görüntüyü sitenize eklemek için yandaki kodu kullanabilirsiniz
 
Yorum Ikon Bakırcılar Çarşısı

( 1,5/5 Toplam: 2 )
Yapılan araştırmalar, Anadolu´da bakırcılığın gelişiminin çok eski tarihlere dayandığını, bakır cevher yataklarının eskiden beri işletildiğini doğrulamaktadır. Anadolu sanatında önemli bir yeri olan bakır, süslemeye de çok elverişli bir madendir. Ayrıca, en çok kullanılan maden de bakırdır. Kapı tokmakları ve süslemelerinin,mutfak araçlarının, takıların, müzik aletlerinin,hayvan koşumlarının, tarım araçlarının ve mimaride kullanılan araçların yapımında kullanılmaktadır. Bursa´daki bakırcıların daha çok güğüm ve mangalları karakteristik özellikler göstermektedir. Bursa´daki bakırcılar,bugün de aynı adla anılan Bakırcılar Çarşısı´nda faaliyet göstermekteydi. Kadı sicillerinde bu çarşı adına sıklıkla rastlanmaktadır. Yeşil Cami´nin vakışarı arasında da, bu çarşıda,üç dükkan olduğu anlaşılmaktadır. 1760 yılında çıkan yangında, çarşıdaki ev ve dükkanlar tahrip olmuştur. Eskiden tüm torna atölyeleri de bu çarşıda bulunurdu. Çarşı, 1958yılındaki yangında yanmasına karşın, büyük ölçüde aslına uygun biçimde onarılmıştır. Ancak ahşap olan tonozları betondan yapılmıştır. Özellikle doğu kapısının taç kapısında, oldukça güzel bir tuğla işçiliği vardır. Çarşının kuzey tarafında,yuvarlak kemerli alt kat dükkanları vardır.

Bursa’nın eski bir çarşısı. Kadı sicillerinde bu çarşı adına sıklıkla rastlanır. Yeşil Camii’nin vakıfları arasında da bu çarşıdaki üç dükkân olduğu anlaşılmaktadır. Çarşı, bugünkü Bakırcılar Çarşısının bu¬lunduğu alanda idi. Çünkü belgelerde çarşının Uzunçarşı civarında olduğu anlaşılıyor. 1760 yılında çıkan yangında, çarşıdaki ev ve dükkânlar tahrip olmuş. Eskiden tüm torna atölyeleri de bu çarşıda idi. 1958 yılındaki yangında yanmasına karşın, büyük ölçüde aslına uygun biçimde onarılmıştır. Ancak ahşap olan tonozları betondan yapılmıştır. Özellikle doğu kapısının taç kapısında oldukça güzel bir tuğla işçiliği vardır. Çarşının kuzey tarafında, yuvarlak kemerli alt kat dükkânları vardır.
Bakırcılar Çarşısında  80 - 85 adet dükkan bulunmaktadır, bu dükkanların geneli Konfeksiyon üzerine satış yapmaktadır.
ETİKETLER : 3dpanoramik, 3danadolu, sanal tur, panoramik, panorama, 360 derece resim, anadolu, panoramic, 3d gezinti, 3d, BAKIRCILAR ÇARŞISI, han, çarşı, kale, sur, medrese, cami, kilise, türbe, tophane, bakır, çelik, demirci, demir ocağı, maden
Yorum YORUMLAR
Bu panoramik için ilk yorumu siz yapın.
SENDE YORUMUNU GÖNDER
AdSoyad
E-Posta
Web
Web Güvenlik Kodunu Yenile

 
3d Anadolu Logo Ana Sayfa - Kurumsal - Talep Formu - İstatistik
Son Eklenen 100 - En Çok İzlenen 100 - RSS - İletişim