3d Anadolu Logo Ana Sayfa İletişim Rss
   
Tam Ekranda Aç
Haritada Göster
Arkadaşına Gönder
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
KULLANILAN TEKNOLOJİLER KATEGORİ SEÇ PANORAMİK ARAMA
Videolu Açıklamalı Sesli Resimli Menülü Krokili İnteraktif İnfolu Google Map'li Flash'lı
Bu panoramik görüntüyü sitenize eklemek için yandaki kodu kullanabilirsiniz
 
Yorum Ikon Balibey Han

( 3/5 Toplam: 2 )
Malkoçoğlu Bali Bey tarafından yaklaşık 500 yıl önce yaptırılmıştır.

Kapalıçarşı'daki ticari faaliyet için kent dışından gelen kafilelere hizmet etmesi amacıyla, çarşının karşısına, Gazi Timurtaş Paşa ve Okçu Baba Türbelerinin arasına yaptırılan üç katlı handa eski belgelere göre 64 oda bulunmaktadır. O dönemde vakıf olarak yaptırılan bu hanın gelirleri, Bali Bey'in Yenişehir'deki mescit ve imaretinin giderlerini karşılamaktadır.

   Yapıldığı dönem için, şehrin plazası olarak nitelendirilebilecek olan Balibey Han'ın; 1950'li yıllarda bazı bölümlerinin sığınak, 1970'li yıllarda ise bir bölümünün kahvehane olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Balibey Han'ın büyük bölümü günümüze kadar ayakta kalmıştır. Sadece Kırkmerdivenlerin yapılması sırasında kısmen yıkılmıştır. Bir de yola bakan bölümleri yıkılmıştır. Vakıflara ait olan han, restorasyon yapılması için belediyeye tahsis edilmiştir. 1692, 1634, 1748 tarihlerinde kısmi tamirler yapılmıştır.

1984 yılında Hisar düzenlemesi kapsamında yapılan kazı çalışmaları sonucu kemerleri ortaya çıkarılan Bali Bey Han, zamanının önemli ticari mekânlardan biridir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları ile 2006 yılında restore edilmeye başlanmış ve 2009 yılında Balibey Han Geleneksel El Sanatları Çarşısı olarak şehriyle buluşturulmuştur.

1. ve 2. katları ise 26.12.2009 tarihinden itibaren Geleneksel El Sanatları Çarşısı olarak kullanılmaktadır. El sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasına imkân sağlayan çarşıda bir birinden farklı sanat dalları yer almaktadır.

Bugün toplam 34 dükkânın bulunduğu Balibey Han'ın zemin katında lokanta vardır. Hanın teras katı ise kafeteryadır.

Bursa'nın en işlek caddeleri olarak kabul edilen Altıparmak ve Atatürk Caddelerinin birleşme noktası üzerinde yer alan Balibey Han aydınlatılırken, tarihi yapının mimari özelliklerinin korunmasına ve öne çıkarılmasına dikkat edilmiştir.

Üstlendiği tarihi misyonun yanında Timurtaş Paşa Türbesi ve Tophane Yamaçları'na farklı bir görünüm kazandıran Balibey Han, Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle bütünleşerek kent merkezine yeni bir soluk kazandırmıştır.

Karagöz Atölyesi, Türk Süsleme Sanatları, El Yapımı Toprak ve Seramikler, Tespih, Marküteri, Cam İşleme, Minyatür, Cilt, Resim, Cam Süsleme ve Vitray, Karikatür, El Dokuma, Rölyef, Folklorik Giysiler Üretimi, Çini, Ağaç İşlemeciliği, Gümüş ve Değerli Taş İşlemeciliği gibi birçok Geleneksel El Sanatı, Balibey Han'da yeniden hayat bulmaktadır.
ETİKETLER : 3dpanoramik, 3danadolu, sanal tur, panoramik, panorama, 360 derece resim, anadolu, panoramic, 3d gezinti, 3d, BALİBEY HAN, balibey sanat merkezi, han, çarşı, kale, sur, medrese, cami, kilise, türbe, tophane, kestane şekeri, kestane, incir
Yorum YORUMLAR
Bu panoramik için ilk yorumu siz yapın.
SENDE YORUMUNU GÖNDER
AdSoyad
E-Posta
Web
Web Güvenlik Kodunu Yenile

 
3d Anadolu Logo Ana Sayfa - Kurumsal - Talep Formu - İstatistik
Son Eklenen 100 - En Çok İzlenen 100 - RSS - İletişim