3d Anadolu Logo Ana Sayfa İletişim Rss
   
Tam Ekranda Aç
Haritada Göster
Arkadaşına Gönder
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
KULLANILAN TEKNOLOJİLER KATEGORİ SEÇ PANORAMİK ARAMA
Videolu Açıklamalı Sesli Resimli Menülü Krokili İnteraktif İnfolu Google Map'li Flash'lı
Bu panoramik görüntüyü sitenize eklemek için yandaki kodu kullanabilirsiniz
 
Yorum Ikon Yorgancılar Çarşısı

( 1,5/5 Toplam: 2 )

Cumhuriyet caddesinden Kapalıçarşı’ya çıkışta önemli bir güzergâh olan Yorgancılar çarşısında sağlı sollu dükkânlar bulunmaktadır. Bedesten’in doğusunda yer alan çarşının Geyve Han, Gelincik Çarşısı ve Sipahi Pazarı ile bağlantısı bulunur. Ayverdi, bu çarşıda 87 adet dükkânın olduğunu belirtir. Üstü kagir tonozla örtülü olan çarşının Cumhuriyet Caddesi tarafından girişinde, kubbede taç yapraklarla süslü iki adet tavan süslemesi bulunur. Bu süslemelerden birinde Yorgancı esnafını simgeleyen bir makas ve metre bulunur.
Çarşı, Karaca Paşa vakıfları arasında yer alır. 1616 yılında çarşının kurşunları 16.640 akçeye tamir edilmiştir. Eski adı Demirkapı çarşısıdır.
Kazım Baykal, Demirkapı çarşısı’nı şu şekilde tanımlar ; “Orhan Hamamı batısından inen yol, çarşıyı geçer, Ertuğrul camiine kadar uzanır. Bu Demirkapı çarşısının iki tarafında han ve bezestanlar sıralanır.”
Doktor Osman Şevki Uludağ ise Kapalıçarşı’nın Demirkapı kısmında Bursa’nın en güzel hamam takımlarının ve ipekli mensucatın bulunduğunu yazar.
1855 zelzelesinde Yorgancılar Çarşısı tahrip olmuş, kemer yapıları ve üst çatısı yıkılmıştır. Bu tarihten sonra çarşının üzeri renkli camlarla kapatılmıştır. 1958 yangınında da bu yapılar tahrip olmuştur. Çarşının Cumhuriyet Caddesine olan çıkışına doğru, Gelincik ve Sipahi Pazarı girişinin kesiştiği noktada kubbe kısmında iki adet çiçek süslemesi yer alır. Bu süslemeler 1958 yangınından önce kalan izlerdir.
Yorgancılar Çarşısında yer alan Gelincik Mağazasının olduğu ve Ertuğrul Cami tarafından bakıldığında dışarıdan kubbesi gözüken yapı hamamdır. Bu hamam, Ertuğrul Caminin güneyinde, Yorgancılar Çarşısı sırasında yer alır. Dışarıdan bakıldığında hamamın içi örülmüş vaziyetteki kemerli yapısı görülmektedir. İlk yapılış itibarıyla hamam olan bu yapı
zamanla dükkâna tahvil edilmiştir.


MİMARİ:
Yorgancılar Çarşısına doğudan, Geyve Han ve Ertuğrul camiinin olduğu yerden giriş bulunmaktadır. Bu giriş kapısının olduğu cephede kuzeyde Geyve Han ve güneyde Ertuğrul camiine kadar uzanmaktadır. Bu cephe; 1855 yılında Bursa da çıkan yangında büyük bir tahribata uğramış ve yıkılmış, daha sonradan duvar ve giriş kapısı özgün olmayan malzeme ile tamamlanmıştır.
BKTVKB Kurulunun 29.05.2009 tarih ve 4756 sayılı kararına istinaden korunması gerekli kültür varlığı olan, Yorgancılar çarşı girişi ve Ertuğrul camiine kadar uzanan duvarın rölöve projesinin hazırlanabilmesi için sıva raspasının yapılması kararı verilmiştir. Bu karar doğrultusunda Osmangazi Belediyesince duvarın hem giriş cephesi hem de sol yan cephesinin sıva raspası yapılmıştır. Bu raspa sonucunda; giriş kapısının olduğu duvar, 1855 tarihinde olan depremde tahrip olmuş ve 1958 yılında çıkan yangında da yıkılmıştır. Duvar +2.49 kotuna kadar orijinal taş ve tuğla duvar olup yıkılan duvar yerine beton kiriş atılmış ve moloz taş duvar örülmüş üzerine çimento ile sıva yapılmıştır. Giriş kapısı sonradan orijinaline uymayan bir şekilde demir çift kanatlı kapı ve kemer yapılmıştır. Ertuğrul camiine kadar olan duvarda, kemerli kısım ve ayaklı kısımlarda yer yer orijinal taş ve tuğla malzemeler görülmektedir. Duvarın diğer kısımları ise sonradan taş ve tuğla ile duvar örülerek kapatılmıştır. Kubbe ise moloz taştan yapılmış olup alçı pencereler mevcuttur.
Kubbenin üst örtüsü ise sonradan çimento ile sıvanmıştır.
Yorgancılar çarşı girişinin; solundaki yan cephede yapılan sıva raspası sonucunda ise; buradaki duvarda bir çok dönem görülmekte ve sonradan müdaheleler yapılmıştır. Girişin olduğu yerdeki duvar yıkılıp yeniden ve özgün yapısına uygun olmayan kemer ile açıklık yapılmıştır. Çarşının içindeki 5 no’lu parseldeki dükkanın arka cephesinde bulunan duvar +2.73 kotuna kadar orijinal taş olup bu kottan sonra duvar bir sıra kesme taş, iki sıra tuğla ile yeniden yapılmış ve dönemine uygun olmayan kemerli bir pencere konulmuştur. Yapının sonuna kadar devam eden duvarda ise iki adet kemerli ve sonradan iç kısmı tuğla ile örülmüş açıklık bulunmaktadır. Çarşının üst örtüsü ise kimi yerde eternit kimi yerde de kiremittir. Saçaklarında da 2 sıra kirpi saçak vardır.

ETİKETLER : 3dpanoramik, 3danadolu, sanal tur, panoramik, panorama, 360 derece resim, anadolu, panoramic, 3d gezinti, 3d, YORGANCILAR ÇARŞISI, bursa, çarşı, han, cami, türbe, medrese, köprü, uludağ, turizm, kayak, kar, manzara, yeşil, btch, kestane, şeftali, incir, kestane şekeri, hamam, hacivat, karagöz, ipek, koza, yorgan, pike, batteniye, yastık, çarşaf
Yorum YORUMLAR
Bu panoramik için ilk yorumu siz yapın.
SENDE YORUMUNU GÖNDER
AdSoyad
E-Posta
Web
Web Güvenlik Kodunu Yenile

 
3d Anadolu Logo Ana Sayfa - Kurumsal - Talep Formu - İstatistik
Son Eklenen 100 - En Çok İzlenen 100 - RSS - İletişim